Jak się bawić z „maluszkami”?

– Ciociu, psze pani, pobaw się z nami!

– A na co macie ochotę? Może znów na jakąś psotę?

I tu dzieci wymieniają, a nawet wręcz wykrzykują swoje ulubione zabawy.

Moja wspaniała przygoda z maluszkami trwa od bardzo dawna.

Każda grupa jest inna, tak jak i każde dziecko. Z perspektywy lat, doświadczenia, mogę śmiało powiedzieć, że dzieci kochają muzykę. Gdy po raz pierwszy przekraczają próg nieznanego im świata, którym jest przedszkole, gdzie wszystko jest dla nich nowe, trzeba przede wszystkim dać im poczucie bezpieczeństwa i zdobyć ich zaufanie. Ale żeby tak się stało, należy ,,obudzić” w sobie wewnętrzne dziecko i być z nimi od pierwszych chwil ,,na dywanie”, nawiązując bliskość przez kontakt wzrokowy, przytulenie, rozmowy i oczywiście wspólne zabawy.

A jak się bawić z maluszkami? Jakie zabawy najbardziej lubią?

Proste, takie, które mogą łatwo naśladować i szybko się do nich włączyć, które otwierają je, ośmielają i integrują grupę.

Doskonale sprawdzają się zabawy prowadzone metodą Batii Strauss. Maluchy wpatrzone we mnie od razu próbują odtwarzać ruchy za pomocą dłoni i palców. Klaszczą, tupią, podskakują, czerpiąc z tego wiele radości. Muzyka poważna uwrażliwia je i wycisza, a jednocześnie rozwija ich wyobraźnię i kreatywność. Bawimy się też piosenką i wierszem. Śpiewam lub mówię im proste teksty, a one powtarzają za mną na wiele sposobów.

Wiem, że nie będę pierwszą osobą, która kolejny już raz potwierdzi, jak bardzo dzieci kochają Pana Miłosza. U mnie również. Maluszki słuchają jego głosu i zamieniają się w kotki, wróbelki, koniki czy robaczki.

Również takie płyty jak ,,Porusz ciało”, ,,Pokazywane wierszyki i zabawy paluszkowe” oraz ,,Rymowanki-zapraszanki” zdobyły serce dzieci. To kolejny przykład, jak odpowiednio dobrana muzyka i tekst oddziałują na dzieci.

fot. Emilia Rak/Bliżej Przedszkola

A jak jeszcze bawić się z maluszkami? Wypić zrobioną przez nich kawę, zjeść upieczone przez nich ciasto, wspólnie zbudować wieżę z klocków, zamienić się w dobrą wróżkę, która odgania smutki i przywraca uśmiech.

Myślę, że każdy nauczyciel bardzo dobrze wyczuwa potrzeby najmłodszych. Umie swoim spokojem, wrażliwością i ciepłem zjednać sobie całą grupę i świetnie się z nimi bawić.

Wystarczy być, słuchać, rozmawiać, wychodzić im naprzeciw, stać się jednym z nich, stać się dzieckiem…

Jak się bawić z dziećmi?
To proste pytanie.
Trzeba usiąść z nimi
blisko, na dywanie.
Z ulubionym misiem
zaśpiewać piosenkę,
i wierszyk powiedzieć,
trzymając za rękę.
Klaskać w rytm muzyki,
poruszać palcami.
Zatańczyć w kółeczku
i tupnąć nogami.
Jak się bawić z dziećmi?
To proste pytanie.
Daj im swoje serce,
a w ich sercach zostaniesz.

______________________________________________________

Anna Bomba
Nauczycielka Wychowania Przedszkolnego w Miejskim Przedszkolu nr 1 w Jarosławiu

3 myśli w temacie “Jak się bawić z „maluszkami”?”